پمپ و پمپاژ

فروش مستقیم اندوختگاه پلاستیکی و کاربرد های پلی اتیلن یکی از انواع مخازن آب؛ سازه‌ای فلزی متشکل از پایه‌هایی فلزی (۳ پایه، یا ۴ پایه یا ۶ پایه) با یک مخزن فولادی ضد زنگ بزرگ آب در بالای آن می‌باشد که جهت نگهداری آب استفاده می‌شود. البته در ساخت این مخزن‌ها می‌توان از چوب یا پلاستیک نیز استفاده کرد. بعضی از این مخزن‌ها به سیستم آبرسانی شهری یا منطقه متصل بوده و از ۲ لوله برای ورود و خروج آب استفاده می‌کنند. این منبع‌های آب در مواقع اُفت فشار آب باز شده تا بوسیله نیروی گرانش زمین، آب را با سرعت پایین بکشد و کمبود فشار آب و همچنین کمبود آب را جبران بکند. البته بعضی از این منبع‌ها به سیستم آبرسانی شهری متصل نیستند و فقط جهت مصرف یک سازمان، یا یک شخص در محلی نصب شده‌اند. همچنین در مواردی (مدل‌های قدیمی) این مخزن‌ها جریان ورودی نداشته و باید از بالای مخزن، پُر شود. منابع آب هم می‌توانند به صورت مستقل و فقط با فلز ساخته شده باشند و هم می‌توان آن را در سازه‌ای بتنی که سازه فلزی داخل آن است قرار داد که در این صورت مانند یک برجک می‌باشد. منبع‌های آب در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی در سراسر جهان قابل مشاهده است، مانند منبع آب هوایی (واقع در ارتفاع) و زمینی که می‌توان آن را بر بام یک خانه برای مصرف شخصی آن خانه گذاشت.
پمپ و پمپاژReviewed by پمپ و پمپاژ پمپ به دستگاهی اطلاق می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی گرفته و به سیلابی که از درون خود می گذرد انتقال می دهد. متداول ترین تقسیم بندی پمپ ها بر اساس نحوه انتقال انرژی مربوطه به سیال است که براساس آن به موارد زیر تقسیم می گردند: on Feb 12Rating: 5.0پمپ و پمپاژ پمپ به دستگاهی اطلاق می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی گرفته و به سیلابی که از درون خود می گذرد انتقال می دهد. متداول ترین تقسیم بندی پمپ ها بر اساس نحوه انتقال انرژی مربوطه به سیال است که براساس آن به موارد زیر تقسیم می گردند:

پمپ و پمپاژ

پمپ به دستگاهی اطلاق می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی گرفته و به سیلابی که از درون خود می گذرد انتقال می دهد.

متداول ترین تقسیم بندی پمپ ها بر اساس نحوه انتقال انرژی مربوطه به سیال است که براساس آن به موارد زیر تقسیم می گردند:

دارای انتقال انرژی پیوسته: که بنام پمپ دینامیکی شناخته می شود. از این گونه پمپ ها می توان به توربوپمپ ها، پمپ های محیطی و پمپ های خاص اشاره نمود.

دارای انتقال انرژی متناوب ( دوره ای یا پریودیک ): که تحت عنوان پمپ های جابجایی شناخته می شوند. ازآنها می توان به پمپ های رفت آمدی و پمپ های گردشی اشاره کرد.

تقسیم بندی پمپ ها بر اساس نحوه ورود و خروج سیال:

جریان محوری :

این پمپ ها دارای پروانه باز می باشند که این نوع پروانه برای تولید دبی بیشتر و فشار کمتر کاربرد دارد.

 

جریان مختلط یا نیمه سانتریفیوژ :

دارای پروانه نیمه باز برای تولید دبی و فشار متوسط می باشند.

 

جریان شعاعی :

دارای پروانه بسته می باشند که برای تولید دبی کم و فشار زیاد بکار برده می شوند.

پمپ های سانتریفیوژی به پمپ هایی گفته می شود که دارای جریان شعاعی باشند.

 مانند پمپ های سر چاهی، کمر چاهی و پمپ های خارج از سیال. 

به پمپ هایی که در داخل سیال قرار می گیرند پمپ های شناور گفته می شود.

در پمپ های توربینی پمپ داخل سیال قرار دارد ولی انرژی از بیرون تهیه می گردد.

پمپ های توربینی و شناور دارای جریان شعاعی هستند.

پمپ های رفت و آمدی:

 

۱) پیستونی   ۲)پلانجری   ۳) دیافراگمی

در پمپ های پیستونی حلقه های رینگ بند بر روی بدنه پیستون قرار دارد ولی در پلانجری حلقه های رینگ بند بر روی سیلندر قرار دارد.در پمپ های پلانجری طول سر پلانجر از کورس پیستون بیشتر است ولی در پیستونی این مساله برعکس می باشد.

بیشترین سروکار ما با پمپ های دیافراگمی است. مثلا در بحث آب آشامیدنی از پمپ های کلرزنی ( کلریناتورها ) برای اضافه کردن کلر به آب استفاده می شود.

چند مورد از کلریناتورها:

کلریناتورهای گازی  ۲) کلریناتورهای مایع  ۳) کلریناتورهای متفرقه( دستی، بشکه ای، کوزه ای)

در کلریناتورهای گازی، نیروی محرکه پمپ، فشار خود گاز است.

انواع کلریناتورهای مایع:

برقی: نیروی محرکه آن از طریق الکتروموتور تامین می گردد.

مکانیکی: نیروی محرکه آن از طریق موتورهای انفجاری تامین می گردد.

هیدرولیکی: نیروی محرکه آن از طریق جریان سیال تامین می گردد.

در پمپ های هیدرولیکی پمپ بایستی در جایی قرار گیرد که آب با فشار ۲اتمسفر وارد پمپ گردد.

در کلریناتورهای دستی نسبت ۱ به ۴ پرکلرین را با شن مخلوط می کنیم و درون کوزه ریخته و از آن می توان به مدت یک هفته برای چاهی که روزانه ۱ متر مکعب آب می کشد استفاده نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *