خواص پلی اتیلن

خواص پلی اتیلنReviewed by M.hoseini on May 13Rating:

خواص پلي اتيلن

مزايا:

    قيمت كم ،فرآيندپذيري خوب، مقاومت ضربه اي بالا، مقاومت شيميايي بالا موجب مصرف بالاي اين پليمر گشته است.

    اين پلاستيک از نظر حلاليت در دماي اتاق نامحلول است و حلاليت آن از طريق گرم كردن در هيدروكربنات ها و يا هالوژن هيدروكربن ها افزايش مي يابد.

    درجه شاخه اي بودن نه تنها تاثير مهمي بر روي خواص آن ها در حالت جامد دارد بلكه در ارتباط با رفتار مذاب نيز تاثير گذار است. حضور زنجيرهاي بلند باعث كاهش تمايل زنجيرپليمر به حرکت در مقايسه با ساختار هاي خطي تر است كه اين امر موجب كاهش ويسكوزيته مذاب ميشود.

    اين ماده نسبتا در برابر اکسيد کننده ها پايدار است و براحتي اکسيد نمي شود و تنها در هوا تحت اشعهUV  و در دماهاي بالا اكسيد ميشود.

پلی اتیلن hdpe چیست؟

معايب:

    دماي ذوب PE به دليل نيروي بين مولكولي كم كربن_كربن نسبتا پايين است.پس از بررسي در مقالات دماي انتقال شيشه اي يا همان Tg  اين ماده  بين C° 130­ و C° 30­ گزارش شده است.

    تخريب اين پليمر در دماي بالاي C° 270 رخ ميدهد و موجب به وجود آمدن طيف پيوسته اي از هيدروكربن هايي با 1-70 اتم كربن ميگردد. عمده ترين محصولات حاصل از تخريب پروپن و 1-هگزن است . خواص اصلي  HDPE و LDPE  در جدول زير نشان داده شده است.

نکاتي کوتاه در مود بازيافت:

HDPE به طور كلي به وسيله گرانول سازي و توليد چيپس بازيافت ميشود. مواد آلوده كننده آن با شستن از بين ميروند سپس چيپس هاي آن از پلاستيك هاي ديگر از طريق مخزن شناوري جدا ميشوند. به دليل قيمت بالا  HDPE هاي رنگي معمولا جدا ميشوند و محصولات بازيافتي به دست آمده از آن نيز كمي رنگي هستند . LDPE به ميزان HDPE  بازيافت نميشود  و عمده ترين محصولات بازيافت شده از آن فيلم هاي پوشش دهنده است.LDPE بازيافت شده به صورت گرانول درآمده و به محصولات پلاستيكي ديگر افزوده ميشوند. مشكل عمده ي بازيافت LDPE رفع افزودني هاست  كه فرآيندهاي جديد بازيافت با آن كار آمده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *