سپتیک تانک دارای چه اجزایی است؟

سپتیک تانک دارای چه اجزایی است؟Reviewed by شرکت خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Mar 4Rating: 5.0سپتیک تانک دارای چه اجزایی است؟ سپتیک تانک دستگاهی است برای اینکه فاضلابی که از واحدهای مسکونی خارج می‌شود آن‌قدر تصفیه شود که وقتی داخل چاه فاضلاب می‌رود موجب کور شدن سوراخ‌های چاه نگردد.

سپتیک تانک دستگاهی است برای اینکه فاضلابی که از واحدهای مسکونی خارج می‌شود آن‌قدر تصفیه شود که وقتی داخل چاه فاضلاب می‌رود موجب کور شدن سوراخ‌های چاه نگردد.

اجزا اصلی سپتیک تانک عبارت‌اند از:

۱. سیستم ورودی فاضلاب به درون بخش اول سپتیک تانک: شامل یک لوله پلی‌اتیلن تک جداره یا دوجداره و بافل ورودی است که به صورت سه‌راهی نصب می‌گردد.

۲. بخش اول مخزن سپتیک تانک: بیش‌ترین حجم سپتیک تانک (۶۶ درصد از حجم سپتیک تانک) را به خود اختصاص داده است. قسمت اعظم مواد جامد معلق در کف این ناحیه رسوب می‌نمایند.

۳. دیواره جداکننده: بافل میانی یا دیواره جداکننده باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغن‌های شناور به مخزن زلال سازی (قسمت دوم سپتیک تانک) می‌شود.

۴. مخزن زلال سازی: این مخزن ۳۳ درصد از حجم کل سپتیک تانک را شامل می‌شود. مواد آلی محلول در پساب قسمت اول سپتیک تانک طی فرآیند بی‌هوازی تجزیه می‌گردد؛ و عمده رسوبات این بخش را لاشه میکروارگانیسم‌ها تشکیل می‌دهد.

۵. لوله خروج بیو گازها: از طریق این لوله، گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای تصفیه بی‌هوازی فاضلاب (عمدتاً متان) از سپتیک تانک خارج می‌گردد. نام دیگر این لوله ونت هوا می‌باشد. قطر لوله ونت اصولاً ۶۳ میلی‌متر می‌باشد.

۶. سیستم خروجی فاضلاب: شامل سه‌راهی و لوله خروجی از سپتیک تانک می‌باشد. قطر لوله خروجی از سپتیک تانک قطعاً نباید از قطر لوله ورودی سپتیک تانک کمتر باشد.

۷. سیستم سیفون: شامل یک سیفون در قسمت خروجی سپتیک تانک و جهت جلوگیری از خروج چربی از سپتیک به داخل چاه جذبی و یا اگوی شهری و همچنین یک سیفون در قسمت ورودی به منظور جلوگیری از برگشت بوی نامطبوع فاضلاب به هنگام عدم استفاده طولانی مدت (ایام تعطیل) می‌باشد.

لوله کاروگیت ازجمله لوله‌هایی می‌باشد که در ساخت سپتیک تانک بسیار کاربرد دارد چرا که نحوه ساخت هر دو تقریباً در یک راستا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *